Extension Services

EXTENSION: Service to the University and Multiple Publics

 

UP Diliman, UP-IIS, and other universities/colleges’ administrative works and appointments

  • (March–April 2018) Member, Board of Judges, 2018-2019 Editorial Examinations for the selection of the next Editor of the Philippine Collegian.
  • (Mar. 12 & 19, 2018) Workshop’s lecturer on research writing, UP-IIS graduate students org.
  • (February 2018–Present) Member and regular attendee, UP Diliman’s University Council
  • (December 2017–February 2018) Coordinator, Doha Award entry (failed to be shortlisted)
  • (October 2017–Present) Coordinator on Publication Division; the task is to design, propose, institute, and lead the editing of the International Journal of Islam in Asia (in partnership with BRILL) and international book series on Islam in Southeast Asia (in partnership with Palgrave Macmillan).
  • (October 26, 2017) Assisted in revising the PUP Political Science undergraduate program.
  • (November 2017–December 2018) Coordinated the application of Prof. Jeffrey Ayala Milligan for the UP Visiting Professor program (approved by OVPAA in March 2018) and the Fulbright Specialist program (under reviewed by FFSB for final approval) to mentor and provide academic assistance to UP-IIS (duration: from October 28 to December 08, 2018)
  • (August 2017–Present) UP-IIS Website Administrator
  • (September 2016–Present) Coordinator on designing the curriculum of the proposed Master of Arts in Islamic Studies major in International Relations (Siyar) of the Ummah, UP-IIS

 

Academic and Scholarly Works with Editorial Positions

  • Chief Editor, Global South Journal of International Studies (SAGE, work-in-progress)
  • Chief Editor, International Journal of Islam in Asia (BRILL, forthcoming)
  • Chief Editor, Islam in Southeast Asia series (Palgrave Macmillan, April 2018–present)
  • Chief Editor, International Relations in Southeast Asia series (Routledge, Aug. 2017–present)
  • Chief Editor, Islam and International Relations series (Gerlach Press, July 2016–present)
  • Associate Editor, Mathal: A Journal of Islamic and Middle Eastern Multidisciplinary Studies (The University of Iowa, January 2018–present)
  1. (June 2018) Reviewer, PEOPLE: International Journal of Social Sciences (GRDS Publishing)
  2. (May 2018) Reviewer, International Research Forum on the Philippines’ proceedings
  3. (April 2018) Reviewer, Journal of Humanity and Society (İnsan & Toplum Dergisi), Turkey
  4. (March 2018) Reviewer, ABEM International Conference Proceedings
  5. (December 2017) Book proposals’ reviewer, Palgrave Macmillan
  6. (August-September 2017) Reviewer, Foreign Policy Analysis (Oxford University Press)
  7. (May 2017-Present) Reviewer, IQRA: The Journal of Al-Qalam Institute of Islamic Identities and Dialogue in Southeast Asia (Ateneo de Davao University)
  8. (Feb. 2017-Present) Reviewer, Aquinas University’s Lux Veritatis: Interdisciplinary Studies journal
  9. (January-March 2017) Reviewer, SAGE Millennium: Journal of International Studies
  10. (June 2016) Reviewer, UP System Grant: Discourses on Islam and the Muslim World Today
  11. (2016) Associate Editor of vol. 6.4, International Journal of Religion & Spirituality in Society
  12. (2016) Associate Editor of vol. 16.4, International Journal of Community Diversity
  13. (Feb. 2016-Present) International Editorial Board Member, The Mabini Review
  14. (April-May 2016) Reviewer of a special issue entitled ‘Iran after the Sanctions: Energy, Youth, Islam, Modernity, and Regional Crisis’ for Italy-based journal, the GEOPOLITICA
  15. (2016-Present) Content creator, The ASEAN Young Professionals Network
  16. (2014-2016) Former editor, H-Nationalism based in Michigan State University
  17. (2013-2018) Country expert, V-Dem: Varieties of Democracy project (Sweden and the USA)
  18. (2012-Present) Associate Editor, Volumes 4, 5 and 6 of the Global Studies Journal

 

Officer and Membership to Academic, Professional, Civic, and Scientific Organizations

  • (Feb. 2018–Present) Founding Member and Trustee, Islamic Studies’ Scholars Society (ISSS)
  • (November 2017–Present) Co-Convenor of the Islamic Studies Program, UP-CIDS
  • (September 2015–Present) Founder, Trustee, Chair of the Publications Committee, and Website Administrator of the Philippine International Studies Organization (PHISO)
  • (Nov. 2012–Present) Founder, International Relations & Islamic Studies Research Cohort
  1. (April 2018–Present) Invited Advisor, Multi-Sector Advisory Group, AFP
  2. (April 2018–March 2020) Elected as “At-Large Asia Representative,” Global South Caucus of International Studies (GSCIS), International Studies Association (ISA), USA
  3. (April 2018–April 2021) Appointed as one of the 7-committee members on the Status of Representation and Diversity, International Studies Association (ISA), USA
  4. (2017-Present) Member, New York Southeast Asia Network (New York, USA)
  5. (2017-Present) Member, International Qur’anic Studies Association (Atlanta, USA)
  6. (2016-Present) Member, World International Studies Committee (Geneva, Switzerland)
  7. (2016-Present) Member, ASEAN Young Professionals Network (AYPN)
  8. (2014-Present) Member, Società per gli Studi sul Medio Oriente (Milano, Italy)
  9. (2013-2018) Member, European International Studies Association (Brussels)–ID: 102109
  10. (2013-Present) Member, European Consortium for Political Research or ECPR [member of standing groups and research networks on Religion and Politics, International Relations, Extremism and Democracy, Identity, International Political Theory, Political Sociology, Political Theory, Regulatory Governance, Graduate Student Network, Citizenship, Federalism and Regionalism, and Knowledge and Governance]
  11. (2012-Present) Member, Association for Middle Eastern Public Policy & Administration
  12. (2012-2013) Member, Association for the Study of Middle East and Africa (Washington, DC)
  13. (2012-2015) Member, British Association for Islamic Studies (Edinburgh, UK)
  14. (2012-2013) Member, Institute for Cultural Diplomacy (Berlin, Germany)
  15. (2012-2013) Member, Middle East Economic Association (Ankara, Ohio, and Mississippi)
  16. (2011-2012) Member, British International Studies Association (Aberystwyth, UK)
  17. (2011-2020) Member, International Political Science Association or IPSA [member of research committees on RC43–Religion and Politics, RC01–Concepts and Methods, RC47–Local-Global Relations, RC18–Asian and Pacific Studies, and RC06–Political Sociology]
  18. (2011-2014) Member, International Society for Islamic Legal Studies (Massachusetts, USA)
  19. (2011-2019) Member, International Studies Association or ISA [member of sections and caucus on Religion and International Relations, Theory, and Global South Caucus]
  20. (2011-2012) Member, Middle East Studies Association (Arizona, USA)